Ishrana i uslovi držanja krava: Kako povećati prinos mleka?
Stočarstvo

Ishrana i uslovi držanja krava: Kako povećati prinos mleka?

Krupnije krave daju više mleka u odnosu na krave lakšeg tipa, tako da se povećanjem telesne mase krave za 1% može uticati i na prinos mleka i to za 0,7%.

Autor: Milan Jovanović, Datum:
Ishrana i uslovi držanja krava: Kako povećati prinos mleka?
Foto: Pixabay

Povećanje prinosa mleka kod krava jedan je od ključnih ciljeva svakog farmera u Srbiji, a na to utiče čitav niz faktora – od ishrane i genetike do tehnike muže i uslova držanja. Istraživanja pokazuju da pravilna briga o kravama ne samo da povećava količinu mleka, već i poboljšava njegov kvalitet.

Uticaj telesne mase i starosti na prinos mleka

Krupnije krave daju više mleka u poređenju sa lakšim kravama. Naime, povećanjem telesne mase krave za 1%, prinos mleka može porasti za 0,7%. Telesni razvoj krave traje do pete godine života, kada dolazi do povećanja prinosa mleka. U periodu od pete do sedme godine mlečnost stagnira, dok posle sedme godine beleži postepen pad. Takođe, pomeranjem starosti junica na prvom teljenju sa 22 na 33 meseca, mlečnost se povećava za oko 50 litara po laktaciji.

Ishrana krava i njen uticaj na mlečnost

Ishrana igra ključnu ulogu u proizvodnji mleka. Preterano intenzivna ishrana i rano teljenje mogu imati negativan uticaj na prinos mleka. Sa druge strane, povećanje udela koncentrata u suvoj materiji obroka u srednjem delu laktacije povoljno deluje na dnevnu mlečnost. Krave sa visokom mlečnošću su osetljive na promene u ishrani, pa je važno održati stabilan unos energije, proteina, vitamina i minerala. Paša doprinosi proizvodnji preko 20 litara mleka po kravi dnevno, dok silaža obezbeđuje 10 do 15 litara mleka. Kombinacija kabastih hraniva i koncentrata može dodatno povećati mlečnost.

Uticaj sezonskih faktora i uslova držanja

Simentalske krave koje se tele tokom zimskih meseci beleže veći prinos mleka jer dolaskom zelenih hraniva dolazi do usporavanja opadanja mlečnosti. Temperatura u objektima za uzgoj muznih krava ne bi trebalo da prelazi 27°C, jer pregrevanje negativno utiče na proizvodnju mleka. Kvalitetna ventilacija i čistoća štale igraju ključnu ulogu u održavanju optimalnih uslova za povećanje prinosa mleka.

Tehnike muže i uslovi u štali

Pri dvokratnoj muži, ujutru se izmuze više mleka nego uveče, dok trokratna muža povećava prinos mleka za 15-20%. Takođe, iz zadnjih četvrti vimena izmuze se više mleka nego iz prednjih. Krave smeštene u svetlim štalama daju više mleka jer noćno osvetljenje utiče na povećanu potrošnju hrane za 10-12%. Uz to, pravilna nega papaka može doprineti povećanju prinosa mleka za 3 do 4 litra po kravi dnevno.

Povećanje prinosa mleka kod krava zavisi od niza faktora, uključujući telesnu masu, starost, ishranu, uslove držanja i tehniku muže. Primena pravilne ishrane, adekvatnih uslova držanja i redovne nege može značajno doprineti povećanju mlečnosti kod krava u Srbiji.