Kako uspešno uzgajati kokoške u dvorištu: Saveti za početnike
Stočarstvo

Kako uspešno uzgajati kokoške u dvorištu: Saveti za početnike

Saznajte kako pravilno uzgajati kokoške u dvorištu, od ishrane i zaštite do održavanja kokošinjca. Otkrijte praktične savete za veću produktivnost i sigurnost vaših kokošaka

Autor: Milan Jovanović, Datum: 16. januar 2025.
Kako uspešno uzgajati kokoške u dvorištu: Saveti za početnike
Foto: Pexels

Uzgoj kokošaka u dvorištu sve je popularniji u Srbiji. Osim što omogućava svakodnevni pristup svežim domaćim jajima, kokoške mogu doprineti održivom načinu života. Uz pravilnu negu, ishranu i zaštitu, možete postići odlične rezultate u održavanju zdravlja svojih kokošaka i njihove produktivnosti.

Pravilna ishrana i unos soli

Ishrana kokošaka je ključna za njihovo zdravlje i proizvodnju jaja. U Srbiji je sve više dostupnih smeša hrane za kokoške, ali treba obratiti pažnju na sadržaj soli. Previše soli može izazvati zdravstvene probleme kao što su proliv i smanjenje nosivosti jaja. Nedostatak soli, s druge strane, može izazvati kanibalizam i gubitak apetita. Preporučuje se balansiranje hrane između industrijskih smeša i prirodnih dodataka poput zrna i povrća.

Trening kokošaka da koriste gnezda

Kokoške često ne znaju instinktivno gde da polažu jaja. Kako biste izbegli slomljena jaja i neuredan kokošinjac, preporučuje se obuka kokošaka da koriste gnezda. Postavite keramička jaja u gnezda kako biste ih podstakli na pravilno ponašanje. Obuka bi trebalo da počne čim kokoške postanu nosilje.

Održavanje kokošinjca pomoću jabukovog sirćeta

Čišćenje kokošinjca je presudno za zdravlje kokošaka. Jabukovo sirće je odlično prirodno sredstvo za dezinfekciju kokošinjca jer je sigurno za životinje i istovremeno pomaže u uklanjanju bakterija, grinja i vašiju. Pomiješajte jabukovo sirće s vodom i prskajte kokošinjac redovno, posebno oko hranilica, posuda za vodu i gnezda.

Zaštita kokošaka od predatora

U Srbiji, lisice, psi lutalice i ptice grabljivice mogu predstavljati ozbiljnu pretnju vašim kokoškama. Jedan od jednostavnih, ali efikasnih načina da zaštitite koke od grabljivica je postavljanje starih CD-ova po dvorištu. Refleksija svetlosti s CD-ova pomaže da se drže ptice grabljivice podalje.

Ako ste početnik u uzgoju kokošaka, najbolje je započeti sa mladim kokama starim oko 18 nedelja. One su otpornije od pilića, već su spremne da nose jaja, a dovoljno su mlade da ih lako prilagodite svom okruženju. Tako ćete izbeći rizike koje nosi uzgoj s pilićima, poput povećane smrtnosti.

Pravilna ishrana nosilja i obezbeđivanje optimalnih uslova ključevi su za visoku nosivost jaja i kvalitetan proizvod. Održavanje balansirane ishrane, dovoljne količine vode i prilagođenog svetlosnog režima značajno doprinosi produktivnosti živine. Ako želite da saznate više o tome kako da povećate nosivost jaja, izbegnete uobičajene greške u ishrani i obezbedite najbolje uslove za vašu živinu, pročitajte naš detaljan vodič o nosivosti jaja i ishrani nosilja.

close-button