Terenske kontrole: Otkrivene zloupotrebe subvencija putem e Agrara
Otkriveno je čak pola miliona hektara lažno prijavljenog zemljišta koje se zapravo ne obrađuje, što iznosi oko 80 miliona evra

Prošle nedelje je počela je kontrola poljoprivrednih gazdinstava koja su aplicirala za subvencije putem e Agrara, Prema izjavi ministarke poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelene Tanasković prikupljeni podaci ukazuju na zapanjujući broj zloupotreba koja su prevazišla sva očekivanja.
Neslaganja između prijava i stvarnosti
Kako je istakla ministarka prvi rezultati nisu ohrabrujući jer se očekivao znatno manji broj zloupotreba. Prelaskom na terenske kontrole država će nastojati da detaljno istraži razlike između onoga što su ljudi prijavili kroz e Agrar i stvarnih uslova na terenu.
Lažne prijave i nelegalne građevine
"Razlika između prijave u e Agraru i stvarnih uslova na terenu je očigledna. Često se dešava da je prijavljena obrada određene kulture, kao što je pšenica ili kukuruz, dok je na snimku iste parcele zabeležena šuma. Takođe, primećujemo da postoje nelegalne građevine na poljoprivrednom zemljištu", objasnila je ministarka.
Povećana odgovornost sa povećanjem subvencija
Ovo je prvi put da država ima priliku da detaljno proveri podatke koje su pojedinci dostavili prilikom registracije u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG). Ministarka Tanaskovićeva je istakla da se značajna sredstva izdvajaju za poljoprivredu u budžetu i da je stoga ključno osigurati pravilnu i odgovornu distribuciju subvencija.
"Kada subvencije rastu sa 6.000 dinara na 18.000 dinara, kao što je slučaj ove godine, a ujedno imamo zhteve da one iznose 300 evra po hektaru, kontrola mora biti rigorozna. Moramo znati tačno kome se dodeljuju subvencije i za koju kulturu", naglasila je ministarka.
Satelitski snimci
Satelitski snimci sa kojima se upoređuju prijave iz e Agrara otkriveno je čak pola miliona hektara lažno prijavljenog zemljišta koje se zapravo ne obrađuje, što iznosi oko 80 miliona evra. Više od 20.000 ratara je na ovaj način podnelo lažne prijave, i ovo predstavlja samo početak otkrivanja zloupotreba u subvencionisanju poljoprivrede.
Nadležni državni organi su odlučni da se suprotstave ovoj pojavi i osiguraju pravilnu raspodelu sredstava namenjenih poljoprivredi. Terenske kontrole će u narednom periodu dati detaljan uvid u stvarno stanje na terenu i osigurati da subvencije idu onima kojima zaista pripadaju.