Jesenja sadnja jagoda: Kako do ranijeg prinosa i boljih rezultata?
Voćarstvo

Jesenja sadnja jagoda: Kako do ranijeg prinosa i boljih rezultata?

U Vojvodini prešlo je na ovaj način uzgoja, beležeći prinos koji je bio za 15% veći u poređenju s prolećnom sadnjom

Autor: Milan Jovanović, Datum: 18. septembar 2024.
Jesenja sadnja jagoda: Kako do ranijeg prinosa i boljih rezultata?
Foto: Unsplash

Jesen, period kada se pripremaju bašte za zimu, predstavlja savršeno vreme za sadnju jagoda. Iako mnogi poljoprivrednici preferiraju prolećnu sadnju, stručnjaci ukazuju da jesenja sadnja može doneti značajne prednosti, posebno u klimatskim uslovima Srbije. Međutim, ova praksa nosi sa sobom i određene rizike. Koje su prednosti, a koje mane jesenje sadnje jagoda, i da li je ona zaista najbolja opcija za male i srednje poljoprivrednike?

Prednosti jesenje sadnje jagoda

Jesenja sadnja jagoda omogućava biljkama da se bolje ukorene pre početka vegetacije na proleće. U tom periodu, zemljište je još uvek dovoljno toplo, što omogućava mladim biljkama da izbegnu stres od visokih letnjih temperatura. Takođe, kišni periodi u jesen osiguravaju optimalnu vlažnost tla bez potrebe za intenzivnim zalivanjem, što smanjuje troškove proizvodnje.

Bolji prinos i raniji plodovi

Biljke posađene u jesen imaju duži period za razvoj korenovog sistema, što rezultira boljim prinosima na proleće. Takođe, jagode iz jesenje sadnje donose plodove nekoliko nedelja ranije nego one posađene u proleće, što omogućava poljoprivrednicima da iskoriste tržišnu prednost u odnosu na konkurenciju.

Mane i izazovi jesenje sadnje jagoda

Međutim, jesenja sadnja nije bez rizika. Mlade biljke mogu biti podložne niskim temperaturama i mrazu, što može dovesti do oštećenja ili propadanja sadnica. Takođe, u područjima sa nepovoljnim klimatskim uslovima, poput ranih i jakih mrazeva, dodatne mere zaštite biljaka mogu biti neophodne, što povećava troškove proizvodnje.

Potreba za adekvatnom zaštitom

Kako bi se mlade biljke zaštitile od mraza, poljoprivrednici često moraju da koriste agrotekstil ili druge vrste pokrivača. Ove dodatne investicije mogu biti neisplative za male proizvođače koji se već suočavaju s izazovima niskih cena na tržištu.

Priprema zemljišta za jesenju sadnju jagoda

Pre nego što se jagode posade u jesen, važno je pravilno pripremiti zemljište. Kvalitet zemljišta direktno utiče na prinos i zdravlje biljaka, pa je važno da bude dobro drenirano i bogato organskim materijama. Takođe, preporučuje se testiranje kiselosti tla kako bi se osiguralo da je u optimalnom rasponu za uzgoj jagoda.

Izbor sorti otpornih na niske temperature

Kod jesenje sadnje, izbor sorti jagoda igra ključnu ulogu. Sorte otporne na niske temperature i bolesti su najbolji izbor za jesenju sadnju, jer će imati veće šanse da prežive zimu i daju plodove na proleće.

Statistika i uspešnost jesenje sadnje u Srbiji

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede Srbije, sve veći broj poljoprivrednika se odlučuje za jesenju sadnju jagoda. U 2022. godini, oko 40% proizvođača jagoda u Vojvodini prešlo je na ovaj način uzgoja, beležeći prinos koji je bio za 15% veći u poređenju s prolećnom sadnjom. Ovi podaci jasno ukazuju na trend porasta jesenje sadnje, posebno u regijama s blažim zimama.

Da li je jesenja sadnja isplativa za male proizvođače?

Za male poljoprivrednike, jesenja sadnja jagoda može biti isplativa opcija, ali uz odgovarajuće mere zaštite i ulaganja u kvalitetno zemljište. Dok veliki proizvođači mogu priuštiti dodatne troškove za zaštitu biljaka, mali proizvođači moraju pažljivo planirati i koristiti dostupne resurse kako bi osigurali uspeh.

Da li se jesenja sadnja isplati? Iako nosi određene rizike, jesenja sadnja jagoda nudi mnoge prednosti, uključujući ranije sazrevanje plodova, bolji prinos i smanjene troškove zalivanja. Uz pravilnu pripremu i zaštitu biljaka, ova praksa može biti ključ uspeha za mnoge poljoprivrednike u Srbiji.